Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

O Γ.Σ. Χανίων έκανε το 3 στα 3

Τρίτη εύκολη νίκη για τον Γ.Σ. Χανίων στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής χάντμπολ ανδρών, με το τελικό 31-22 επί του Λεωνίδα να μην δείχνει την πραγματική διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αφού η χανιώτικη υπερτερούσε φανερά και το υπέρ της σκορ μπορούσε και έπρεπε να ήταν πολύ μεγαλύτερο.
Όσον αφορά την Α2 γυναικών, η ΕΑΧ Χανιά 'άγγιξε' το θετικό αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παράδεισο Αμαρουσίου, όμως τελικά δέχθηκε γκολ λίγο πριν τη λήξη και έτσι γνώρισε την πρώτη της ήττα, με σκορ 18-17.
Αναλυτικότερα οι αγώνες.
Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ (4η αγωνιστική)
Γ.Σ. Χανίων - Λεωνίδας 31-22

Το πολύ καλό ξεκίνημά του συνεχίζει ο Γ.Σ. Χανίων, αφού κέρδισε -και μάλιστα άνετα- στο τρίτο του παιχνίδι τον Λεωνίδα με 31-22, αγωνιζόμενος αυτή τη φορά εντός έδρας.
Μοναδική φορά που η ομάδα των Αγίων Αναργύρων βρέθηκε προηγούμενη ήταν το 6΄, οπότε με δύο γκολ του Κούρτη έγινε το 1-2, αφού ακολούθησε ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν έτσι πολύ γρήγορα το 6-2 (στο 12') και έκτοτε δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά.
Το 8-4 (14') έγινε 12-5 (17') και το 13-7 (22'), 16-7 (25'), με το ημίχρονο να τελειώνει βρίσκοντας τη χανιώτικη ομάδα -που ήταν φανερά καλύτερη- στο +8 (18-10), ενώ στο β' μέρος η διαφορά έγινε διψήφια (25-15 στο 44') και λίγο αργότερα έφτασε στη μεγαλύτερή της τιμή (27-16 στο 48').
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε αρκετές δίλεπτες αποβολές (σε κάποιο σημείο έπαιζε, για περίπου ενάμισι λεπτό, με 4 παίκτες) και γενικότερα οι αποφάσεις των διαιτητών δημιούργησαν εκνευρισμό εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, χωρίς όμως ν' αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να... κερδίζουν 6-4 στο τελευταίο 11λεπτο και έτσι να μειώνουν κάπως τη διαφορά, αφού το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 31-22.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης, Δημάκης.
10λεπτα: 4-2, 13-6, 18-10 (ημιχρ.), 23-14, 27-17, 31-22.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Μιχελάκης, Καμαριανάκης 1 γκολ, Οσιπίδης 5, Λαδάκης, Φαλτσέτας 9, Σταμπουλής 3, Σκορδίλης, Μυντιλάκης 4, Σοκόλι, Ξανθουδάκης 6, Καμπανιέρης 3, Σουραηλίδης, Σινιοράκης.
Για τον Λεωνίδα πρώτος σκόρερ (8 γκολ) ήταν ο Κούρτης, ενώ η Αθηναϊκή ομάδα δέχθηκε 5 δίλεπτες αποβολές και είχε 1/5 πέναλτι (έναντι 7 και 2/3, αντίστοιχα, για τους γηπεδούχους).
* Την επόμενη αγωνιστική ο Γ.Σ. Χανίων παίζει εκτός έδρας με τον Α.Ο. Αλκυών Δρεπάνου.
Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (6η αγωνιστική)
Παράδεισος - ΕΑΧ Χανιά 18-17

Εντυπωσιακά άρχισε τον αγώνα η Χανιώτικη ομάδα και πήρε γρήγορα το προβάδισμα, φτάνοντας δύο φορές τη διαφορά μέχρι και τα 5 γκολ (τελευταία ήταν στο 20', με 4-9). Ομως στη συνέχεια... κόλλησε στην επίθεση, οι γηπεδούχες όχι μόνο μείωσαν 8-10 με τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά πέρασαν και μπροστά -για πρώτη φορά- στο σκορ με 14-13 στο 40', διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 51' (σκορ 16-15). Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενες αρχικά έβγαλαν καλές άμυνες και αξιοποιώντας τις επιθέσεις που εκδήλωσαν στη συνέχεια, σημείωσαν δύο γκολ και βρέθηκαν να προηγούνται με 16-17, στο 56'. Ομως τότε μάλλον... θυμήθηκαν το άσχημο αγωνιστικό πρόσωπο που είχαν δείξει το τέλος του προηγούμενού τους αγώνα (με τον Άρη Νίκαιας), δηλαδή χαλάρωσαν στην άμυνα και στην επίθεση είχαν δυο βιαστικές επιλογές, με αποτέλεσμα ο Παράδεισος να σκοράρει 2 φορές και να πάρει αυτός τη νίκη, αφού στο τελευταίο σουτ-φάουλ της Ιλιτς δεν βρήκε στόχο.
Καλή ήταν η διαιτησία του Τσάμου και του Καρατζίνα.
10λεπτα: 2-4, 4-9, 8-10 (ημιχρ.) 14-13, 16-15, 18-17.
ΕΑΧ Χανιά (Ν. Ότοβιτς-Φάσουρα): Σαματά, Πλανά, Γ. Παντελάκη 6 γκολ, Γαβριλάκη 2, Μπόσκοβιτς, Λευθέρη 2, Χρ. Παντελάκη 3, Ίλιτς 4, Μαρκουλάκη, Σπυρίδου, Χαβαλεδάκη.
* Την τελευταία αγωνιστική του α' γύρου ΕΑΧ Χανιά θα υποδεχθεί την Ακαδημία Πατρών.
* Οι άλλοι αγώνες, του 1ου ομίλου σε Α2 γυναικών και Β' Εθνική ανδρών και οι βαθμολογίες, στο αυριανό φύλλο.