Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Ο Γ.Σ. Χανίων πήρε το ντέρμπι

Με ιδανικό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του τον νέο χρόνο ο Γ.Σ. Χανίων, αφού στο ντέρμπι κορυφής που έγινε προχθές στο κλ. Κλαδισού, κέρδισε 26-22 τον Έσπερο Καλλιθέας και πλέον έμεινε μόνος πρώτος (και αήττητος) στον 1ο όμιλο της Β' Εθνικής χάντμπολ ανδρών.
Στην κορυφή της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών συνεχίζει και η ΕΑΧ Χανιά, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να παίξει, αφού δεν ήρθε στην πόλη μας για να αγωνιστεί ούτε ο Παναιτωλικός.

Αναλυτικότερα.
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ (6η αγωνιστική)
Γ.Σ. Χανίων - Έσπερος Κ. 26-22

Την ανωτερότητά του στο προχθεσινό παιχνίδι των μέχρι τότε αήττητων ομάδων απέδειξε ο Γ.Σ. Χανίων, ο οποίος έπαιξε υποδειγματική άμυνα στα 28 πρώτα λεπτά του α' ημιχρόνου και αυτό στάθηκε αρκετό ώστε να πάρει τη νίκη 26-22 επί του Έσπερου Καλλιθέας, διατηρώντας έτσι αυτός το απόλυτο στους μέχρι τώρα αγώνες.
Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι (με τους οποίους έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο Στέφανος Κοκολοδημητράκης) "έσφιξαν" την άμυνά τους και με καλά ποσοστά στην επίθεση, μετέτρεψαν το 6-5 του 13' σε 11-6 στο 20', ενώ στο 23' έφτασαν σε νταμπλ σκορ (14-7). Στο τελευταίο δίλεπτο "χαλάρωσαν" κάπως και έτσι ο Έσπερος μείωσε 15-10, ενώ αξιοποιώντας το "μούδιασμα" των παικτών της χανιώτικης ομάδας και στο ξεκίνημα της επανάληψης, πλησίασε στα 2 γκολ (16-14 στο 36'). Όμως η "απάντηση" ήταν άμεση (18-14 στο 28΄) και από το σημείο αυτό μέχρι το 50', η διαφορά ήταν μεταξύ 3-4 γκολ, για να... ξαναμπούν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας 21-20 στο 53'. Στη συνέχεια το σκορ έγινε 23-20 (55'), όμως τα πράγματα δεν ξεκαθάρισαν, αφού οι Αθηναίοι σημείωσαν δυο αναπάντητα γκολ (23-22 στο 57') και... έφεραν το άγχος στους Χανιώτες. Όμως τότε φάνηκαν οι ικανότητες και η αποφασιστικότητα των παικτών του Γ.Σ. Χανίων, που παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όχι μόνο δεν δέχθηκαν άλλο γκολ, αλλά έβγαλαν και δυο αιφνιδιασμούς και τελικά πήραν τη νίκη με 26-22, απέναντι στην ομάδα που μέχρι προχθές είχε την καλύτερη άμυνα (δεν είχε δεχθεί περισσότερα από 19 γκολ).
Διαιτητές: Βήτας, Σκλαβενίτης.
10λεπτα: 4-3, 11-6, 15-10 (ημιχρ.), 19-15, 21-17, 26-22.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Μιχελάκης, Καμαριανάκης, Οσιπίδης 2 γκολ, Λαδάκης, Αποστόλου, Φαλτσέτας 6, Σταμπουλής 4, Σπυρλιδάκης, Μυντιλάκης 2, Σινιοράκης, Κοκολοδημητράκης 8, Ξανθουδάκης 2, Καμπανιέρης 2.
Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραμαγκέλας, που σημείωσε 7 γκολ, ενώ από 6 πέτυχαν Κοτελίδας και Βρεττός. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν πέντε δίλεπτες αποβολές (έναντι τεσσάρων του Έσπερου) και είχαν 2/3 πέναλτι (έναντι 6/6 της ομάδας από την Καλλιθέα).
*Στο τελευταίο παιχνίδι του α' γύρου (7η αγωνιστική), ο Γ.Σ. Χανίων θα παίξει (19/1) εκτός έδρας με τον Πανιώνιο.
Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
(7η αγωνιστική)
ΕΑΧ Χανιά-Παναιτωλικός 10-0αα

Για 2η συνεχόμενη αγωνιστική η ΕΑΧ Χανιά πήρε τους δυο βαθμούς χωρίς να αγωνιστεί, αφού ούτε ο Παναιτωλικός έκανε το ταξίδι στην πόλη μας, έχοντας ενημερώσει γι’ αυτό από τις αρχές της περασμένη εβδομάδας.
Ετσι το Χανιώτικο σωματείο άρχισε τον β' γύρο, αλλά και το 2013, με νίκη και παραμένει 1ο στη βαθμολογία.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, την επόμενη αγωνιστική η ΕΑΧ Χανιά θα παίξει και πάλι γηπεδούχος (20/1, με τον Πήγασο Αιγίου).
* Οι άλλοι αγώνες, του 1ου ομίλου σε Α2 γυναικών και Β' Εθνική ανδρών και οι βαθμολογίες, στο αυριανό φύλλο.