Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Β Εθνική ανδρών: Αποτελέσματα - Συνθέσεις - video

Την ανωτερότητά του στο προχθεσινό παιχνίδι των μέχρι τότε αήττητων ομάδων απέδειξε ο Γ.Σ. Χανίων, ο οποίος έπαιξε υποδειγματική άμυνα στα 28 πρώτα λεπτά του α' ημιχρόνου και αυτό στάθηκε αρκετό ώστε να πάρει τη νίκη 26-22 επί του Έσπερου Καλλιθέας, διατηρώντας έτσι αυτός το απόλυτο στους μέχρι τώρα αγώνες.
Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι (με τους οποίους έκανε την πρώτη του εμφάνιση ο Στέφανος Κοκολοδημητράκης) "έσφιξαν" την άμυνά τους και με καλά ποσοστά στην επίθεση, μετέτρεψαν το 6-5 του 13' σε 11-6 στο 20', ενώ στο 23' έφτασαν σε νταμπλ σκορ (14-7). Στο τελευταίο δίλεπτο "χαλάρωσαν" κάπως και έτσι ο Έσπερος μείωσε 15-10, ενώ αξιοποιώντας το "μούδιασμα" των παικτών της χανιώτικης ομάδας και στο ξεκίνημα τηςεπανάληψης, πλησίασε στα 2 γκολ (16-14 στο 36'). Όμως η "απάντηση" ήταν άμεση (18-14 στο 28΄) και από το σημείο αυτό μέχρι το 50', η διαφορά ήταν μεταξύ 3-4 γκολ, για να... ξαναμπούν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, μειώνοντας 21-20 στο 53'. Στη συνέχεια το σκορ έγινε 23-20 (55'), όμως τα πράγματα δεν ξεκαθάρισαν, αφού οι Αθηναίοι σημείωσαν δυο αναπάντητα γκολ (23-22 στο 57') και... έφεραν το άγχος στους Χανιώτες. Όμως τότε φάνηκαν οι ικανότητες και η αποφασιστικότητα των παικτών του Γ.Σ. Χανίων, που παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όχι μόνο δεν δέχθηκαν άλλο γκολ, αλλά έβγαλαν και δυο αιφνιδιασμούς και τελικά πήραν τη νίκη με 26-22, απέναντι στην ομάδα που μέχρι προχθές είχε την καλύτερη άμυνα (δεν είχε δεχθεί περισσότερα από 19 γκολ).
Διαιτητές: Βήτας, Σκλαβενίτης.
10λεπτα: 4-3, 11-6, 15-10 (ημιχρ.), 19-15, 21-17, 26-22.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Μιχελάκης, Καμαριανάκης, Οσιπίδης 2 γκολ, Λαδάκης, Αποστόλου, Φαλτσέτας 6, Σταμπουλής 4, Σπυρλιδάκης, Μυντιλάκης 2, Σινιοράκης, Κοκολοδημητράκης 8, Ξανθουδάκης 2, Καμπανιέρης 2.
Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Καραμαγκέλας, που σημείωσε 7 γκολ, ενώ από 6 πέτυχαν Κοτελίδας και Βρεττός. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν πέντε δίλεπτες αποβολές (έναντι τεσσάρων του Έσπερου) και είχαν 2/3 πέναλτι (έναντι 6/6 της ομάδας από την Καλλιθέα).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΑΛΚΥΩΝ ΔΡΕΠΑΝΟΥ 27-21
Σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα που θύμισε εποχές Α1, η ομάδα μας κέρδισε με 27-21 ξεπερνώντας τις σημαντικές απουσίες και απέδειξε ότι με πολύ δουλειά μπορεί να παίξει ωραίο handball.
Η ομάδα μας στηρίχθηκε στην καλή της άμυνα και στον πολύ καλό τερματοφύλακα μας (Αποστόλου Ανδρ.) και στον Αρζόγλου Μ. που στο 1ο 20λεπτο έδωσε ταχύτητα και ένταση.
Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον αρχηγό μας Βερβερίδη Γ. ο οποίος (αν και στα 42) είχε εξαιρετική απόδοση στην επίθεση από την θέση του Αριστερού Εξτρέμ.
***ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ "RUDE BOYZ"

Ο Κένταυρος Αγριάς νικητής στο τοπικό ντέρμπι του χάντμπολ, 35-15 τον Εύρυτο
Ακόμα μια εντυπωσιακή νίκη που συνδυάστηκε και με πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, καθώς επιβλήθηκε στο τοπικό ντέρμπι με τον Εύρυτο Βόλου με σκορ 15 – 35 (τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Εύρυτος). Ο αγώνας ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής Χάντμπολ Ανδρών. Με την 4η αυτή νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια η ομάδα της Αγριάς έχει πάρει κεφάλι στον όμιλό της και δίκαια θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης.
Στο αγώνα με τον συντοπίτη Εύρυτο Βόλου, η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Εύρυτου Βόλου. Μάλιστα η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Κενταύρου Αγριάς, αλλά και η πολύ καλή παρουσία του νεαρού Μπουργάνη κάτω από τα δοκάρια (δέχθηκε μόνο 4 τέρματα σε ένα ολόκληρο ημίχρονο), περιόρισαν και δυσκόλεψαν τις επιθέσεις των παικτών του Εύρυτου. Έτσι στο 10ολεπτό του αγώνα το σκορ ήταν ήδη 6 -1 για την ομάδα του Κένταυρου Αγριάς. Το παιχνίδι συνεχίσθηκε έτσι σε όλο το πρώτο ημίχρονο με μοναδική εξαίρεση τα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου όπου ο Εύρυτος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, που έληξε με 15 – 6 για τον Κένταυρο Αγριάς.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τους παίκτες του Κενταύρου Αγριάς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και όταν μάλιστα μετά το 35ο λεπτό αγωνισθήκαν με προωθημένη άμυνα, κατάφεραν με πολλά κλεψίματα της μπάλας να διευρύνουν την διαφορά η οποία έφθασε στο τελικό 35 – 15, που είναι και μεγαλύτερη σε εύρος νίκη για την ομάδα του Κενταύρου Αγριάς στην ιστορία όλων των μεταξύ των δύο ομάδων παιχνιδιών. Η ροή του παιχνιδιού έδωσε το δικαίωμα στον Γιάννη Τσιάπα να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στην 14άδα του, οι οποίοι και απέδωσαν εξαίρετα. Από την νεανική επίσης ομάδα του Εύρυτου Βόλου θα ξεχωρίσουμε την απόδοση του Κεφαλά, που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ενώ πολύ καλές στιγμές κάτω από τα δοκάρια είχε και ο νεαρός τερματοφύλακας Κοζανίτης.
Ο Κένταυρος Αγριάς - οι παίκτες του οποίου αφιέρωσαν την νίκη της ομάδας του στον γενικό αρχηγό του συλλόγου κ. Τσιβιούρα Χρήστο στην μνήμη του εκλιπόντος πατέρα του, που έφυγε από την ζωή την προηγούμενη εβδομάδα
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας) Κατσαρός, Μπουργάνης, Ασαρίδης 4, Λοίζου 3, Καρανάσιος 3, Κουρίδης, Πινακάς 1, Σκετόπουλος 7, Αστέρης 3, Αδάμ 5, Αντρέου 3, Μιμίκος 4, Βαλκαμελής 2, Λαγδός
ΕΥΡΥΤΟΣ (Ζαφείρης) Κοζανίτης, Κούπας, Μανταλιάς, Θειακούλης 3, Ευθυμίου 2, Πούλιος 1, Δάμου 1, Μαλανδρίνος, Ζερβός, Βατσαρέας, Σταυρόπουλος 2, Πιπής, Κεφαλάς 6.
Διαιτητές: Αναστασίου, Τομίδης
Ιωνικός Ν. Μαγνησίας-Αναγέννηση Λιβαδειάς 37-13
Έσπερος Λαμίας-Φθία 33-28
4ος όμιλος

Παναιτωλικός-Αρίων Πτ. 40-29
Την πέμπτη νίκη του πήρε ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. για το Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών Ελλάδος. Αντίπαλός του ήταν ο «Αρίων Πτολεμαΐδας». Στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δ.Α.Κ. Αγρινίου, η ομάδα μας έπαιξε σαφώς καλύτερα από τον αντίπαλό της και είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη του τη διάρκειά.
Η αντίπαλη ομάδα παρέταξε νέους παίκτες και αν και προσπάθησε, δεν μπόρεσε να απειλήσει και να κερδίσει το παιχνίδι. Κατάφερε έτσι η ομάδα μας να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης. Μπροστά σε 150 φίλους της, σαφώς επηρεασμένη από την διακοπή των Γιορτών, η ομάδα μας δεν έπαιξε σύμφωνα με τις δυνατότητές της. Παρ’ όλα αυτά μπόρεσε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να πετύχει το εύκολο γκολ. Όμως και απέναντι σε οργανωμένη άμυνα με καλό γύρισμα κατάφερνε να βρίσκει τον τρόπο να πετυχαίνει το γκολ.
Το σκορ εξελίχθηκε ως εξής: 5΄: 3-2, 10΄: 6-4, 15΄: 9-6, 20΄: 13-8, 25΄: 15-9 και 20-13 ημίχρονο. Στο 35΄: 24-15, 40΄: 28-17, 45΄: 30-20, 50΄: 34-24, 55΄: 36-25. Το παιχνίδι τελείωσε 40-29.
Αγωνίστηκαν οι: ΡΑΙΚΟΣ ΣΠ. & ΜΠΑΖΟΥΛΑΣ Β. (ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ), ΔΗΜΟΥ ΧΡ., ΠΥΡΠΥΡΗΣ Λ., ΓΕΩΡΓΑΡΑΣ Π., ΚΑΛΙΑΚΜΑΝΗΣ Κ., ΡΑΜΜΟΠΟΥΛΟΣ Γ., ΓΟΥΡΓΟΛΙΤΣΑΣ Ι., ΝΤΑΟΥΡΟΣ Ι., ΔΗΜΟΣ Δ., ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Δ., ΛΑΓΙΟΣ Α., ΡΑΙΚΟΣ Κ., ΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ. Ξεχώρισαν οι ΝΤΑΟΥΡΟΣ Ι., ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Δ. και ΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ. Σκόραραν οι: ΡΑΜΜΟΠΟΥΛΟΣ Γ πρώτος σκόρερ με 10 γκολ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ. 7 γκολ, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Δ. & ΡΑΙΚΟΣ Κ. 6 γκολ, ΝΤΑΟΥΡΟΣ Ι., 5 γκολ, ΛΑΓΙΟΣ Α. 3 γκολ, ΔΗΜΟΥ ΧΡ. 2 γκολ, ΔΗΜΟΣ Δ. 1 γκολ.
Ευχαριστούμε για μια ακόμη φορά, θερμά τους χορηγούς μας, που στηρίζουν την προσπάθειά μας. Επίσης ευχαριστούμε όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο πλάι μας και μας εμψύχωσαν.
Μπροστά μας τώρα έχουμε το εκτός έδρας παιχνίδι με στην Κοζάνη και προετοιμαζόμαστε γι’ αυτό.
Ευχόμαστε σε όλους τους Αγρινιώτες και στους φίλους του Ερασιτεχνικού Αθλητισμού ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
Με νίκες συνέχισαν Αναγέννηση Άρτας και Άραχθος Κωστακιών
Μεγάλη νίκη σημείωσε η ανδρική ομάδα της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας, η οποία επικράτησε χτες Κυριακή στο ΔΑΚ Άρτας του Αμύντα Αμυνταίου με 24-20 και συνεχίζει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Παναιτωλικό (κέρδισε 40-29 τον Αρίωνα) αλλά και με ένα παιχνίδι λιγότερο. Η άλλη αρτινή ομάδα, ο Άραχθος Κωστακιών, έφυγε με τη νίκη από την Φλώρινα, επικρατώντας του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με 32-21.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ-ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 24-20
Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, όπου πήρε διαφορά ακόμη και τεσσάρων τερμάτων και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με ένα τέρμα, 14-13. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 42ο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 18-16 και 19-17, όμως με ένα σερί 6-0 βρέθηκε πέντε λεπτά πριν τη λήξη μπροστά με 23-19 και στη συνέχεια ήρθε το τελικό 24-20. Πρώτος σκόρερ για την Αναγέννηση ο Κωνσταντίνου με 6 τέρματα και για τους φιλοξενούμενους ο Παναγιωτίδης με 11.
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 12-9, 14-13, 16-18, 21-19, 24-20.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Διάρας 2, Κωνσταντίνου 6, Κολιούλης 3, Λάκκας 3, Θεοχάρης 2, Βαρής, Φλούδας 2, Κωσταδήμας 3, Γιαμούρης, Λάϊος 3, Μήτσιος, Γρούμπας Κ., Μπέκας, Θάνος.
ΑΜΥΝΤΑΣ: Θεοχαρίδης, Παπαϊωάννου, Παναγιωτίδης 11, Δημητρίου 4, Κοσμίδης 3, Ζαφειρίδης, Τοϊτος, Ηλίας, Παπαχρήστου 2, Θωμαΐδης, Κάντσης.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΑΡΑΧΘΟΣ ΚΩΣΤΑΚΙΩΝ 21-32
Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Αράχθου και άνετη νίκη στην Φλώρινα κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο, με κορυφαίους τον πατέρα Γιώργο και τον γιό Νίκο Τσέλιο, οι οποίοι ήταν και πρώτοι σκόρερ της ομάδας. Από την αρχή του αγώνα η αρτινή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επικράτηση με 32-21, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντισταθούν σε κανένα σημείο του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 7-10, 10-17, 14-21, 19-27, 21-32.
ΑΡΑΧΘΟΣ: Μάκης, Μακρής Κ. 3, Παππάς 4, Ρίζος, Τσέλιος Ν. 6, Κίτσος 3, Γιολδάσης 4, Τσέλιος Γ. 8, Μακρής Δ., Ντάλας 4, Κώστας.
Βασίλης Τσεκούρας
Νέα χρονιά, πρώτη νίκη για τους άνδρες του ΑΟΠ.
Με τον ερχομό του νέου έτους ήρθε και η πρώτη νίκη της ανδρικής ομάδας του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Αντίπαλος της ομάδας μας, στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Προσοτσάνης «Γεώργιος Μακρής», ήταν η ομάδα Μακεδών από την Θεσσαλονίκη.
Αποφασισμένη για την πρώτη της νίκη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδας και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να αποκτήσει διαφορά, οι παίκτες του Μακεδών παρά τις φιλότιμες προσπάθειες τους δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να προβάλουν ισχυρή αντίσταση. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδας μας προηγούμενη 23-9.
Η διαφορά έδωσε την δυνατότητα στον προπονητή μας Γιώργο Κιάκο να χρησιμοποιήσει τους νεαρούς παίκτες που είχε στην διάθεση του, ώστε να διαπιστώσει σε τι αγωνιστική κατάσταση είναι. Η ταχύτητα και ο ενθουσιασμός των νεαρών αθλητών του Α.Ο. Προσοτσάνης υπερίσχυσαν των αντιπάλων τους, με την διαφορά να αυξάνετε και να διαμορφώνετε το τελικό αποτέλεσμα σε 49-25.
Α.Ο. Προσοτσάνης(Κιάκος Γ): Τσεπενέκης Π. 7, Κινατζίδης Χ., Δρανόβαλης Αι.6, Χατζής Ι.4, Παράσχου Α.13, Ζιώγας Δ.1, Κοτζαπαναγιώτης Δ.1, Βουρτσάκης Θ., Φωτακίδης Ι.4, Κιουρκτσής Α., Καλαϊτζίδης Η. 4, Βασιλειάδης Κ. 6, Ζαχαρόπουλος Α.3, Παπάζογλου Ελ.
Μακεδών Θες/νίκης: Μουστώνης Σ., Θεοδοσιάδης Σ., Αρόσος Γ.3, Μπάχας Γ.8, Κυρκενίδης Χ., Χατζησάββας Δ.5, Γεωργιάδης Μ. 7, Μυλωνάς Π.2.
Διαιτητές: Παρασκευούδης-Ηλιάδης.
Αξιούπολη Κιλκίς-Καλλιθέα 28-28
Πρωτοπόροι Θεσσαλονίκης – Πανσερραϊκός 0-10
6ος όμιλος
ΑΟ Δήμου Θερμαϊκού-Νέα Ελβετία 35-12
Ημέρα επιτυχιών η σημερινή για τα τμήματα του Α.Ο.Δ.Θερμαικού.Το απόγευμα η ομάδα Χάντμπολ κέρδισε πανηγυρικά με σκορ 32-12 την ομάδα της Νέας Ελβετίας πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο ημίχρονο με μια διαφορά 19 γκολ. Τα συγχαρητήρια του έδωσε ο Πρόεδρος του Συλλόγου κ.Ν.Παράσχου τόσο στους αθλητές όσο και στους προπονητές των δύο ομάδων.
''Άλωσε'' τη Σταυρούπολη η Ασπίδα Ξάνθης
Σπουδαία νίκη με 20-16 πέτυχε στη Σταυρούπολη η Ασπίδα Ξάνθης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας χάντμπολ Ανδρών. Η ομάδα της Ξάνθης ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, αφού στην πρεμιέρα είχε ρεπό.
Ρεπό είχαν οι Κύκλωπες.
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους Ξανθιώτες είναι στις 19 Ιανουαρίου (18:00) απέναντι στον Αθλητικό Όμιλο Δήμου Θερμαϊκού, ενώ την ίδια ώρα οι Κύκλωπες υποδέχονται στο Κλειστό Γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης τον Απόλλωνα Σταυρούπολης.